CHRÁMOVÝ SBOR NA KONCERTU V DZIERŻONIÓWĚ
NEDĚLE 21.05.2006

spolupráci obou sborů finančně podporuje Město Lanškroun

 

V 7:00 hodin ráno vyrazil autobus s naším chrámovým sborem na slavnostní koncert do polského družebního města Dzierżoniów, vzdáleného od Lanškrouna 130 km. Vládne spokojená atmosféra a očekávání příjemných zážitků; jede se přece k přátelům, se kterými se známe už několik roků, kteří navštěvují nás a my je, a koncert neproběhne v odlidštěném prostředí koncertní síně, ale v nám známém kostele Panny Marie Matky Církve, kde se zpívalo již mnohokrát.

Město Dzierżoniów leží v dolnoslezském kraji na úpatí Sovích hor. První zmínka o něm je z roku 1159 v souvislosti s výstavbou kostela sv. Jiří. Město má bohatou historii ovlivněnou zejména tím, že se zde několikrát změnila státnost. Přestože se noví vlastníci snažili zahladit stopy svých předchůdců, zbytky různých kultur a slohů je možné nalézat stále. Patřilo královskému rodu Piastovců, od roku 1392 spadá pod panství Koruny české, v roce 1422 bylo poškozeno husity, v roce 1526 přechází spolu s Českým královstvím pod vládu Habsburků. "Zlatým obdobím města" bylo 17. století, kdy se rozrostlo a zbohatlo. Toto údobí ukončuje počátek třicetileté války. Důsledkem válek tohoto období bylo připojení města v roce 1763 k Prusku. Město se stalo centrem diplomatických jednání a návštěv. V roce 1790 je navštěvují diplomaté z Pruska, Rakouska, Nizozemí, Anglie a Polska. Ve městě proběhla roku 1813 mírová jednání, jichž se zúčastnili nejvýznamnější evropští monarchové: pruský král Bedřich Vilém III. a ruský car Alexandr I. K Prusku a k pozdějšímu Německu město patřilo až do konce druhé světové války. Roku 1945 bylo připojeno k tzv. nově nabytým územím Polska. Dnes v něm žije téměř 40.000 obyvatel a město se dynamicky rozvíjí. Po pádu velkých strojírenských, elektrotechnických a textilních firem vsadilo na malé podnikání a zejména na kulturu. Pořádá se zde několik regionálních hudebních, básnických a literárních festivalů a významné a navštěvované jsou i dzierżoniówské městské slavnosti, podobné našim lanškrounským, jen v režii většího a bohatšího města.

Do města sbor přijel kolem 10. hodiny dopoledne. Následovalo uvítání místním ředitelem chóru a sbormistrem spolu s několika členy chrámového sboru u Panny Marie, Matky Církve, a po něm pozvání na druhou snídani do jídelny v budově děkanství.

 

 

Tentokrát na prohlídku města čas nezbyl. Farnost prožívala nejradostnější událost - první svaté přijímání dětí - a náš sbor měl přispět k lesku této slavnosti. Prvokomunikantů bylo 86, číslo se nevymyká průměru minulých let (70-100). Pro ty, kteří nejsou členy chrámového sboru anebo neznají Dzierżoniów, přece jen na chvilku odskočíme na malou prohlídku města.

První kroky nás zavedou na náměstí. Vévodí mu nádherná radnice ze 13. století, která měla správní a hospodářský význam. Byla obchodním centrem města a okolí na severní obchodní cestě podél Sudet (Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky). Dnešní podobu má z přestavby v roce 1875. Na jižní straně její gotické věže, která plnila úlohu strážní a později reprezentační, je soška chlapce s bubnem na památku legendárního bubeníka, který zburcoval a zachránil město před švédskými vojsky. - Na náměstí stojí také socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1733. Sochou měl zdejší řezník odčinit své rouhání proti světci a katolickému náboženství. V roce 1911 byla socha odstraněna ke kostelu P.Marie a na její místě byla vztyčena Lutherova socha. Roku 2002 byla vrácena zpět, i když ne na původní místo.

 

 

 

 ulice Świdnicka

 

 náměstí

 

 radnice

 

 průčelí

kostel sv. Jiří

hradby s baštou

kostel Neposkvrněného Početí P. Marie

kostel Panny Marie, Matky Církve

vchod do kostela sv. Jiří

městské opevnění

kostel Nejsvětější Trojice

foto:  snímky převzaty z webu Městského úřadu v Dzierżonowě

Kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie je jen kousek od náměstí. Byl původně klášterním kostelem augustiniánů, zmiňovaným již ve 14. století. Je vystavěn v gotickém slohu ze stejného materiálu jako zachovalé městské hradby. V době reformace se dostal pod správu města. Později se stal skladem hospodářského materiálu a hasičskou zbrojnicí. Dnes plní funkci adoračního kostela.

Městské opevnění je dvoustupňové se zasypaným vodním příkopem. Pochází z doby svidnicko-javorských knížat. Původní jeden okruh hradeb byl rozšířen i o druhý. Do linie opevnění byly vkomponovány dva zámky, knížecí a Himmelschloß. V 17. století byly hradby zpevněny valy, které byly stejně jako příkopy v 19. století změněny na parkové louky. Zámožná rodina Sadebecků přistavěla dvě bašty. V severní části jsou hradby skořepinové.

Nejvýznamnějším kostelem je kostel sv. Jiří zmiňovaný v listině z roku 1159 (město až v roce 1258). V 15. století byla přistavěna masivní věž; tehdy při přestavbě celého komplexu získal svůj bazilikální vzhled. Chrám spravoval řád johanitů. V 16. a 17. století spravovali kostel dzierżonowští protestanté. Ti po sobě zanechali nádherný oltář s výjevy ze života Ježíše Krista a bohatě zdobenou, unikátní galerii. Ostatní části vnitřního vybavení jsou pozdně gotické nebo renesanční. Mezi množstvím soch a oltářů stojí za povšimnutí nedávno zrestaurovaný oltář Nanebevzetí Panny Marie a před kostelem dvě sochy, sv. Jiří a sv. Jana Nepomuckého, obě z doby kolem roku 1720. Poblíž se nachází klasicistní rodinná hrobka rodiny Kellnerů. Na severním nároží kostelní věže je ve výšce asi 15 metrů umístěna kamenná soška nachýlené postavy. Podle legendy představuje žebráka nebo chudého mnicha, který daroval na stavbu kostela svůj poslední groš. Jiné zprávy mluví o tom, že jde o legendárního zakladatele kostela Boleslava Kędzierzawého (Kadeřavého).

Svidnickou ulicí dojdeme k zámku. Vítá nás kostel Panny Marie, Matky Církve. Je klasicistní architektonickou perlou. Byl vystavěn v letech 1795-1798 podle návrhu architekta Longhanse (který je autorem i Braniborské brány v Berlíně) původně jako evangelický kostel. Štíhlá věž je podpírána dórskými a jónskými sloupy. Strohý interiér na půdorysu elipsy má třípatrovou galerii. V období socialismu byl využíván jako sklad a prodejna nábytku, věž měla být demolována a kostel přestavěn na tělocvičnu. Kostel byl po roce 1960 předán římskokatolické církvi a restaurován. U vchodu je pamětní deska Johnu Quincy Adamsovi, šestému prezidentu USA, k příležitosti jeho návštěvy města v roce 1800. Uvnitř kostela je obraz Panny Marie. - Za kostelem se nachází kaple Nejsvětější Trojice, snad už ze 13. století, spjatá se zámkem. Původně byla zasvěcena Panně Marii. Nedaleko je i jediný památník padlým z prusko-rakouských válek. - A jsme zpět... všechno je kolem kostela rozkopané, dělají se nové komunikace a architektonické úpravy... za chvíli začne koncert při mši svaté ve 12 hodin (šesté v pořadí - byla již sedmá, osmá, devátá, desátá i jedenáctá, a kostel je stále plný; v 15 hodin mše svatá k Božímu Milosrdenství a večerní mše v 19 hodin). Po celou dobu jsou děkan i oba kaplani v pohotovosti, slouží mši a druzí zpovídají.

 

 

 

 vše je v rekonstrukci

 

 

 

 strom u vchodu urazil blesk - do dutiny vložili sochu P.Marie, patronky farnosti, z vděčnosti, že nedošlo k jiným škodám

 

 

detail kříže na hlavním oltáři
(Kocham ciebie = Miluji tě)

vchodová mříž

hlavní oltář kostela Panny Marie, Matky Církve

Po poledním koncertě následuje hostiteli velmi pečlivě připravený oběd v jídelně mateřské školy. Cestou překvapují malé kozičky, spásající trávníky místo sekaček. A po obědě pozvání na malou procházku městem, "aby slehlo".

Ještě se zbývá před odjezdem zpět rozloučit s dzierżoniówským sborem a děkanem, přijmout pohoštění od přátel... Chrámový sbor se nám tu představuje jako dobrá parta, která nejen umí výborně zpívat, ale dovede se dobře a neformálně bavit i zapózovat před objektivem, která má s družebním sborem přátelské vztahy a dobře si s ním rozumí i přes rozdílnost jazyků, kterou ke konci už ani jedna strana nevnímá. A tak na závěr zní: "Ahoj - a příště na shledanou zase v Lanškrouně..."

 

Foto: Petr Bednář a Zdeněk Brejša

 


Zdroje:

[1] Stránky Městského úřadu v Dzierżoniówě; http://www.um.dzierzoniow.pl/pl/site/

[2] Pro invisio - Partnerská města Dzierżoniów-Lanškroun (polsky, německy, anglicky, česky) - průvodce oběma městy s mapami; Dzierżoniów 2002

 

homepage       galerie-seznam