SVÁTEK UVEDENÍ PÁNĚ DO CHRÁMU
HROMNICE
02.02.2007

2. února se slaví svátek Uvedení Páně do Chrámu neboli Hromnice. V každodenním shonu a ruchu si jej málokdy uvědomujeme. Liturgicky spadá na 40. den po narození Páně. Podklad pro jeho slavení je v Bibli. Podle starozákonních předpisů o rituální čistotě byla žena po porodu chlapce považována 40 dní za nečistou, po narození děvčete 60-80 dní. Po uplynutí této doby musela přinést jako dar do chrámu v Jeruzalémě beránka nebo holoubě.

Jestliže obětovali rodiče za prvorozeného syna, museli přinést také výkupnou obětinu za prvorozeného. Celou událost včetně setkání svaté rodiny s prorokem Simeonem a prorokyní Annou přesně líčí evangelista Lukáš (Lk 2,22-38). S očistnou obětí bylo spojeno obětování či představování dítěte Hospodinu, a když se jednalo o prvorozence, vykupování 5 sikly. Dělo se tak na památku prvotního nařízení Hospodina na Sinaji, aby všichni prvorození chlapci jako zástupci vyvoleného izraelského národa byli zasvěceni ke kněžským službám. Později bylo ustanoveno, aby se za ně přinesla výkupná oběť alespoň 5 siklů na potřeby Chrámu. I tomu se Svatá rodina podřídila. Při tom došlo k setkání s prorokyní Annou a se spravedlivým Simeonem, který nazval Ježíše "světlem k osvícení pohanů".

Letos svátek připadl na všední den, na první únorový pátek. V kostele se nás přesto sešlo hodně; kostel byl téměř plný. Úkon kajícnosti na začátku mše svaté nahradilo svěcení svící. Účastníci mše svaté si svíce rozsvítili a P.Zbigniew pronesl předepsanou modlitbu. Poté prošel chrámovou lodí a posvětil je pokropením svěcenou vodou. Následoval zpěv Gloria a pak již mše svatá probíhala obvyklým způsobem. V kázání nám bylo připomenuto, že my, věřící, máme být nositeli Kristova světla do společnosti, která nevěří, že máme být tím "světlem k osvícení pohanů", které září před lidmi, aby se v nás a skrze nás mohli setkat s Kristem. Zářící svíce je symbolem Spasitele Ježíše Krista. Hromničku - svátostinu - máme zářící užívat v těžkých životních obdobích a situacích.

V ohláškách jsme se dozvěděli personální změnu ve farnosti: jáhen Mgr.Ing. Josef Macháček je ustanoven kaplanem ve Fatimě Koclířov. Jeho administrátorství v Rudolticích zůstává, ale povinností k lanškrounské farnosti byl od 01.02.2007 zproštěn.

Svátek Obětování Páně - Uvedení Páně do chrámu je velice starobylý. Od 10. století do úpravy liturgického kalendáře po 2. vatikánském koncilu za papeže Pavla VI. byl nazýván Očišťování Panny Marie. - Svátek vybízí k zasvěcení života vyšším ideálům. Církev proto slaví současně Den zasvěceného života.

homepage      galerie 2007