SCHOLA Z WROCŁAWI
NA PRÁZDNINOVÉM POBYTU V ČR
05.-09.02.2007

Pololetní - jarní prázdniny prožít v České republice přijela dívčí schola z Parafje Sw. Klemensa Dworzaka (farnosti sv. Klementa Hofbauera-Dvořáka) spravovaná řádem Tovaryšstva Ježíšova, ul. Aleja Pracy 26, Wrocław (Vratislav). Děti ve věku asi 7-12 let měly nezávislý, samostatný program; tady byly v péči paní Rácekové z RDD. Přijel s nimi kněz P.Jakub Cebula, který zde již pobýval, a mladá regenschori.

Naší farnosti se představily při úterní večerní mši svaté, kterou doprovázely svým několikahlasým zpěvem s kytarou, za který sklidily zasloužený mohutný potlesk. Jejich středeční až páteční program byl naplněn cestováním po republice. Lanškrounské farnosti se opět představily při páteční večerní mši svaté, sloužené P. Cebulou, při níž byly pořízeny fotky.

městský znak Wrocławi, vojvodského města Dolního Slezska

Wrocław, vzdálená od Lanškrouna po silnici 166 km, se nachází v Dolním Slezsku a patří k nejstarším městům Polska. Se 640.000 obyvateli je čtvrtým největším polským městem. Rozkládá se na dvanácti ostrovech se 30 mosty na řece Odře. Podle legendy bylo město založeno českým knížetem Vratislavem I. V roce 1000 zde bylo založeno biskupství a postavena románská katedrála. Za datum založení Wrocławi se považuje právě tento rok.

Město a celé Dolnoslezské knížectví patřily nesouvisle po mnoho staletí k českému království. Vratislavský biskup proto např. uspořádával z pověření papeže jako český biskup ekonomické poměry vyhrocené při vzniku biskupství v Litomyšli. Wrocław byla několikrát vypálena, zničena Tatary r.1241, trpěla nájezdy Čechů, husitů a Prusů, přehnala se přes ni mnohokrát válčící vojska, nejvíc poničena byla během třicetileté války. Zázračně se městu v 16. století po kajících procesích vyhnul mor. Po nástupu Habsburků se stala spolu s Čechami součástí jejich monarchie. Germanizace Poláků-Slezanů po připojení k Prusku v 18. století nabyla takového rozsahu, že historici píší, že levý břeh Odry byl celý německý. K nově uspořádanému Polsku bylo Dolní Slezsko s Wrocławí jako centrem připojeno po druhé světové válce.

homepage      galerie 2007     historie Wrocławi a Dolního Slezska v datech (pl)     Polsko (Wikipedia)