KŘÍŽOVÁ CESTA

NEDĚLE 04.03.2007

Křížová cesta. Hlouček učedníků, doprovázejících svého Mistra na poslední cestě. Neradostná cesta, která začíná zradou a nespravedlivým soudem. Cestu provází mnoho šikany, výsměchu, nepochopení a na konci smrt. Smrt nevinného Ježíše-Beránka na kříži; na jednom obrazu malíř namaloval XII. zastavení jako Srdce přibité na kříži. Je to jen připomínka historické události? Ano i ne, je událostí přesažnou přes všechny věky.

Křesťané se modlí stále křížovou cestu a chodí po ní v Ježíšových stopách nejen v Jeruzalémě, ale kdekoli; mnohde jsou vyobrazení zastavení křížové cesty architektonickými skvosty. Jako křesťané víme, že křížem to nekončí, že Pán vstal ze svého hrobu a je jediným Zmrtvýchvstalým. Křížová cesta je pro nás bolestnou spoluúčastí na Ježíšově utrpení, která nás vede k zamýšlení se nad svým životem a jeho nápravou, jejímž vyústěním je spása kříže, odstranění hříchu jako nepřekonatelné překážky mezi člověkem a Bohem. Je cestou, která začíná ve tmách a končí v oslnivém světle budoucí naděje.

V našich lanškrounských kostelích křížovou cestu nemáme, přesto se ji modlíváme tak, jak okolnosti dovolují. Není jen společným modlením se v nevelkém hloučku farníků, ale především možností osobního setkání s Kristovou milostí. V postní době se scházíme v kostele sv. Václava o nedělích od 15:00 hodin a v pátek před večerní mší svatou od 17:30. Vede ji laik, který má k dispozici výběr z několika doprovodných textů nebo podle Kancionálu; je ale velmi symbolické, když na jeho místo vstupuje samotný kněz, pastýř obce, který může společně s ostatními slavit toto mystérium a spoluprožívat jej s úzkém kruhu s farností. Putování Ježíšovou křížovou cestou, doplněné vhodnými texty a zpěvem, vnitřně obohacuje a přináší velký užitek duchovnímu životu; navíc je její společná modlitba obdařena plnomocnými odpustky. - Snímky jsou z 2. neděle postní 04.03.2007.

homepage      galerie 2007     křížová cesta s obrazy    křížová cesta s plastikami