POSTNÍ DUCHOVNÍ OBNOVA

S P.RNDr. JOSEFEM ŠPLÍCHALEM, SDB

VÍKEND 17.-18.03.2007

Letos vedl postní duchovní obnovu P.RNDr. Josef Šplíchal, SDB, z Prahy, dlouholetý pedagog na Teologické fakultě Univerzity Karlovy, nyní v duchovní správě na Praze 1 - Novém Městě ve farnosti sv. Jana pod Skalou. Matematik a kybernetik, spolužák Mgr. Tuháčka a bratr lanškrounského podnikatele, jemuž vděčíme za elektrické zvonění, navíc ovládané z frankfurtské časové centrály, vstoupil k salesiánům a vystudoval teologii. Přednášel potom mnoho roků jako vysokoškolský pedagog filozofii a dogmatickou teologii. Vyzvěděli jsme, že před několika dny oslavil životní jubileum - 70. narozeniny - což bychom mu nehádali, a protože na poděkování a rozloučenou chyběla kytka, přinášíme jménem farníků alespoň tuto elektronickou růži jako opožděnou gratulaci a poděkování za čas strávený pro nás, pro naše duchovní nabití.

S P.Šplíchalem jsme se setkali celkem třikrát: při postní přednášce v sobotu 17.03.2007 od 9:00 hodin ve farním centru, při svátosti smíření od 17:00 hodin před sobotní večerní mší svatou, při níž byla další tématická promluva, a v neděli při mši svaté v 9:30 hodin, kdy P.Šplíchal shrnul předchozí řečené do stručného výčtu.

Hlavní přednáška se odbyla ve farním centru a jejím tématem byla "Odvaha souhlasit se sebou". Pan profesor se ve fundovaném výkladu dotkl myšlenek, jako např. že víra by měla přinášet otázky pro můj život; že smysluplný život předpokládá smysluplné činnosti a očekává uznání, bez něhož se může zlomit; že úcta, svoboda v rozhodování a sebeúcta jsou předpoklady pravdivosti bytí; že velikášství je nedostatkem síly na cestě životem a jeho formy; hovořil o manželských vztazích, o nerovnosti, ale určité symetrii mezi manžely... vše proloženo mnoha citacemi z teologických, filozofických a psychologických pramenů. Hovořil také o významu postní doby, jejím přínosu, který nespočívá v sebetrýznění pro Boha, ale v obdarování bližního. Přednesl čtvero rozdělení postu a podrobně vysvětlil. Přednáška byla velmi zajímavá a mnozí si dělali poznámky. Zúčastnilo se jí 45-50 farníků.

Naše fotografie jsou z nedělní mše svaté 18.03.2007, 4. neděle postní.

okouzlující mimika okouzlující mimika okouzlující mimika

homepage      galerie 2007