SMRTNÁ NEDĚLE S P.VÁCLAVEM ČERNÝM
A RYTMICKOU SCHÓLOU KOSTELA SV. VÁCLAVA
5. NEDĚLE POSTNÍ - 24.-25.03.2007

5. neděli postní přijel s námi do naší farnosti slavit jako zástup P.Václav Černý, 2. kaplan z Kostelce nad Orlicí. Začala sobotní večerní mší svatou, před níž byla hodinu a také po ní příležitost ke svátosti smíření, hojně farníky využitá.

Nedělní mši svatou doprovázela rytmická schóla. Její vystoupení bylo velmi zdařilé a sklidilo na konci mše svaté potlesk. - P.Černý v kázání na téma Smrtné neděle rozvinul katastrofický scénář každodenních událostí, jak nám je prezentují veřejnoprávní média. Jako málokdo dokázal nalézt spojitost mezi nimi a slovy Písma svatého, starého a přece stále aktuálního. Evangelium této neděle, hovořící o útocích světa, na čistotu, manželskou věrnost a ochranu života, kde se stává měřítkem dneška morálka showbyznysu, a minulých nedělí, v nichž Pán mluví o útěku dítěte z domu, o sourozenecké nesnášenlivosti, o katastrofě v Siloe, o vraždění v předsíni Chrámu, násilnostech a terorismu, o hněvu při způsobené křivdě, nespravedlnosti a ublížení, aktualizoval s humornou nadsázkou do dnešní situace a na Lanškroun J. Spočítal pomníčky při silnici do Lanškrouna a připomněl, že katastrofy jsou běžnou součástí každodenního života. Připomněl nedávno přejeté dítě a starší manžele na přechodech v Hradci Králové, hněv a možnou pomstychtivost pozůstalých. Vypočítal lidské vášně podle katechismu P.Gabriela Součka a rozvinul hněv, jeho složky, správný rozsah a průběh, zejména, že nad ním nemá "zapadnout slunce". - Po závěrečném požehnání ještě dokončil kázání dovětkem o lidských povahách (opět podle uvedeného katechismu) a zvlášť vyzvedl povahu flegmatika, jejž nic nevyvede z míry, a jako bylinkář doporučil humorně bylinkový čaj "Flegmatik" s tím, že stačí jeden šálek a bude nám všechno jedno J.

Otci Václavovi za jeho zástup poděkoval jménem farnosti Mgr. Tuháček.

P.Černý káže podle čtvrtečního (22.03.) vydání novin

homepage      galerie 2007