KVĚTNÁ NEDĚLE
KOSTEL SV. VÁCLAVA - 01.04.2007

Mše svatá o Květné neděli začíná svěcením ratolestí a průvodem s nimi. Neděle je to výjimečná - je postní doba, a liturgická barva je červená, a zpívá se Hosana. Vrcholí doba postní a my prožíváme příjezd Ježíše do Jeruzaléma. Mnozí volali: "Sláva", ale v pátek, už za pět dní, změnili svůj pohled i srdce, a volali: "Ukřižuj!" Lukášovo evangelium (Lk 19,28-40), které se čte při svěcení ratolestí, popisuje radostnou událost takto:

Když se přiblížil k Betfage a Betánii u hory, která se jmenuje Olivová, poslal napřed dva ze svých služebníků a řekl jim: "Jděte do protější vesnice. Jak do ní vejdete, naleznete přivázané oslátko, na kterém ještě neseděl žádný člověk; odvažte ho a přiveďte! A kdyby se vás někdo zeptal: "Proč ho odvazujete?", odpovíte mu takto: "Pán ho potřebuje."" Ti, kdo byli posláni, odešli a nalezli všechno, jak jim to řekl. Když oslátko odvazovali, ptali se jich jejich majitelé: "Proč to oslátko odvazujete?" Odpověděli: "Pán ho potřebuje." Přivedli oslátko k Ježíšovi, přehodili přes ně pláště a vysadili na ně Ježíše. Jak se ubíral dál, prostírali mu na cestu své pláště. Když se už blížil ke svahu Olivové hory, začal celý zástup učedníků radostně a hlasitě chválit Boha za všechny zázraky, které viděli na vlastní oči, a provolávali: "Požehnaný, který přichází jako král ve jménu Páně! Na nebi pokoj a sláva na výsostech!" - Někteří farizeové ze zástupu na něj volali: "Mistře, zakaž to svým učedníkům!" Odpověděl: "Říkám vám: Budou-li oni mlčet, bude křičet kamení."

Po svěcení ratolestí pokračovala mše svatá obvyklým pořadem s liturgickými texty Iz 50,4-7; Žl 22 (21)Flp 2,6-11; jako evangelium pašijový text Lk 22,14-23,56 , který byl novým, mladým triem zpíván z kúru. - Průběh mše svaté monitoroval i reportér Lidových novin; na Bílou sobotu v nich má vyjít o naší farnosti reportáž.

Po skončení mše svaté byly u bočního oltáře připravené kočičky pro ty, kdo si je neopatřili, a pod kúrem možnost si zakoupit pohlednice dle vlastního výběru i ocenění; malovaly je lanškrounské děti na náboženství. Výtěžek je určen pro misie ve světě.

Ještě pár fotek z přátelských rozhovorů před kostelem...

S určitým časovým skluzem (23.04.) jsme získali snímky od výše zmíněného profesionálního fotografa, pana Hynka Glose z Lidových novin (děkujeme). Tyto kvalitní dokumentační i zvídavé snímky jsme jen chronologicky seřadili... komentář nepotřebují J.

foto: Ing.Miroslav Kuťák a Hynek Glos

homepage      galerie 2007     Květná neděle 2006     Květná neděle 2007 v Horním Třešňovci