ZELENÝ ČTVRTEK
KOSTEL SV. VÁCLAVA - 05.04.2007

Mše svatá zahájila velikonoční triduum v naší farnosti. Po úvodním úkonu kajícnosti následovalo slavné Gloria se zvoněním, po němž se zvony odmlčí až do Gloria vigilie Zmrtvýchvstání na Bílou sobotu. Obětní stůl byl připraven ke svěcení pokrmů s dary ke společné Vzpomínkové večeři - s chlebem-bulkami od Pekáren NOPEK manž. Novákových a vínem od Vinařství manž. Horáčkových. Někteří si přinesli k posvěcení pokrmy z domu, velikonoční beránky apod.

Kostel se slavnostní květinovou výzdobou byl zaplněn do posledního místa. P.Zbigniew v kázání připomněl ustanovení tří svátostí při Poslední večeři: svátosti kněžství, smíření/pokání a Eucharistie. Dále rozvinul starozákonní liturgický text popisující průběh mojžíšské večeře a zmínil, že letos pojídání beránka s hořkými bylinami není, protože cena beránka byla příliš vysoká. Zvlášť se věnoval významu společného stolování jako sjednocujícího prvku rodiny i společenství a připomněl mnohé významné životní události, které hostiny provázejí (svatba, narozeniny, významné dny, důležitá jednání).

Po skončení mše svaté byly bulky i víno přeneseny pod kúr, kde jsme se v levé části společně sdíleli jídlem, pitím a přátelským pohovorem. V pravé části pod kúrem se mezitím připravoval Boží hrob, jehož díly mládež snášela ze skládku vedle kúru. K Božímu hrobu byla také přenesena květinová výzdoba ve vázách, připravená v boční kapli. - Adorace bude v našem kostele probíhat až na Bílou sobotu.

homepage      galerie 2007     Zelený čtvrtek 2006