VELKÝ PÁTEK
KOSTEL SV. VÁCLAVA - 06.04.2007

Dnes se nekoná nikde mše svatá. Oltáře i obětní stůl jsou holé, bez pláten, v prostoru není kříž. - Obřady Velkého pátku u nás začaly v 15:00 hodin; předcházela jim společná křížová cesta.

Kněz s ministranty přišel v naprostém tichu a před obětním stolem - symbolem Krista zde potupeného - padl na tvář. Tomuto gestu se říká prostrace. Po chvíli vstal a pronesl modlitbu. Následovala bohoslužba slova a zpívané pašije. Bohoslužbu slova uzavřely velké přímluvy - Kristus zemřel za celý svět, proto i přímluvy obsahují modlitby za celý svět. Byly konány starobylou formou, kdy pokaždé lektor přečetl výzvu, my se připojili tichou modlitbou na daný úmysl a kněz zakončil.

Po přímluvách přišel vrchol dnešní liturgie - uctívání kříže. Kříž byl napřed představen. Při tom kněz pokaždé zvolal: "Hle, kříž, na kterém umřel Spasitel světa!" a my odpovídali: "Klaníme se ti, Pane Ježíši Kriste." Při každé odpovědi jsme všichni poklekli na obě kolena a krátký čas mlčky adorovali, pouze kněz přitom stál. Kříž potom jednotlivě uctili přisluhující; ostatní věřící jsme kříž uctili po skončení mše svaté - pokleknutím a pokloněním se.

Po obřadu uctívání kříže následuje svaté přijímání. Teprve nyní se na oltář položilo plátno, přinesla se Eucharistie a pomodlil Otčenáš. Obřady byly zakončeny modlitbou po přijímání a žehnací modlitbou. Direktář doslova říká: "Všichni se v tichosti rozejdou." Před odchodem z kostela jsme po uctění Svatého kříže mohli ještě chvíli setrvat v tichosti u Božího hrobu, kde se ani nezpívá ani nevykládá; je to místo hlubokého ticha.

Foto: Ing. Miroslav Kuťák a Kateřina Kokešová

1) Enchiridion odpustků ve schváleném českém 4. vydání (ČBK, 2000) v čl.13 (str.43-44 autorizovaného vydání v MCM) nabízí možnosti získání plnomocných odpustků ve vztahu k připomínce utrpení a smrti Páně a stanovuje podmínky  pro jejich získání. Jejich získání není samočinné; věřící musí mít vůli je získat. Dnes mnozí získali plnomocný odpustek spojený s veřejným uctíváním (adorací) kříže při obřadech Velkého pátku. Jiný plnomocný odpustek lze získat kdykoli při modlitbě křížové cesty, zde jsou však další formální podmínky pro získání. Mezi podmiňující podmínky získání plnomocných odpustků patří však vždy vykonaná zpověď, sv. přijímání a modlitba na úmysl Svatého otce.

homepage      galerie 2007