100. VÝROČÍ VZNIKU SVĚTOVÉHO SKATINGU

KE CTI SV. JIŘÍ, PATRONA SKAUTŮ A SKAUTEK

KOSTEL SV. VÁCLAVA - 22.04.2007 - 3. NEDĚLE VELIKONOČNÍ
OSLAVA FARNOSTI SE SKAUTY STŘEDISKA DIKOBRAZ LANŠKROUN

Rojení skautů, skautek, vlčat a světlušek před kostelem bylo neklamným znamením, že se dnes bude v kostele odbývat skautská pocta patronu skautů sv. Jiří. Navíc na tento den připadá i 100. výročí založení skautské organizace The Boys Scouts Robertem Baden-Powellem a dvaceti chlapci na ostrově Brownsea na prvním skautském táboře. (V USA podobné hnutí založil v roce 1902 organizaci Woodcraft Indians Ernst Thomson Seton.) "Sto let od svého zrodu se skauting rozvíjí, roste. Rozšířil se do pěti kontinentů. Překročil hranice států, kultur, jazyků, náboženství. Žije i v zemích, odkud se ho totalita snažila všemi silami vykořenit. Celých sto let měl velkou vůli k životu. A má ji dodnes. Na každém dobrém oddíle je vidět, že skauting neskomírá. Má cenu dnes jako tehdy. Stejně jako neztratily za sto let cenu jeho hodnoty – lidství, lidská vzájemnost, pokora před tím, co nás přesahuje... oslavme jeho úspěchy, schopnost oslovit miliony lidí celého světa. Vzpomeňme na spoustu dobrých skutků, ke kterým lidi přivedl. Na změny k lepšímu, které udělal v přemýšlení a v životech lidí... Také naděje, že ještě mnoho změn k lepšímu přinese v budoucnu, je důvod k oslavě. Mysleme na zítřejší skautské oddíly, na jejich vedoucí, na dobré činy budoucnosti...", píše o "narozeninové párty století" ústřední skautský web, který nabízí i zvláštní fialové jubilejní skautské šátky ke 100. výročí.

Úderem půl desáté a s začátkem mše svaté skauti střediska Dikobraz přicházejí se svou střediskovou vlajkou a oddílovými vlajkami a symboly k oltáři a obsazují pravou přední část kostela u oltáře sv. Antonína Paduánského. Mše svatá je ze 3. neděle velikonoční, doprovází ji schóla mladých, ve které mnozí také oblékli skautský kroj. V kázání O.Zbigniew připomněl osobu sv. Jiří a přešel k dějinám skautingu, které pohotově "vysypal" Tomáš Skalický. Padla řada jmen a historických dat, podrobněji pohovořil o zakladateli českého skautingu Antonínu Benjaminu Svojsíkovi, který přinesl skautskou myšlenku v roce 1911 z Anglie a vydal první českou příručku Český skaut a později Základy Junáctví.

V ohláškách se farnost dozvídá překvapivou zprávu. Začátkem května - termín bude upřesněn - bude farnost pozvána do kostela sv. Marie Magdaleny, kde ji O.Zbigniew seznámí s projektem na nebohoslužebné využití tohoto kostela. Po kostele sv.Anny tak i kostel sv.Marie Magdalény přestanou sloužit svému původnímu účelu.

Po skončení mše svaté uctili skauti své symboly zpěvem střediskové hymny, jejíž autor, bratr Šedý bobr, první střediskový náčelník z roku 1969, stál mezi nimi. Mnozí neskauti žasli nad jejím textem i melodií, vyjadřující vysoké, nekonzumní ideály propojené harmonicky s vírou v Boha, a sdělili nám to. Těmto skautským ideálům a odkazu P.Kacálka, bratra Dikobraza, po němž nese středisko název, zůstávají věrni.

Sláva skončila, lidé se rozcházejí. Náš zvědavý objektiv ale ne; všímá si nádherné oltářní výzdoby z královských lilií, neúnavného pana kostelníka i pozůstatků po nedávné výstavě. Zde nabízíme poslední "zbylé" fotky.

homepage      galerie 2007     skautské středisko Dikobraz Lanškroun