POUŤ DO KAPLE NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE

NEDĚLE 03.06.2007 - MORAVSKÝ KARLOV

Původně zamýšlené pouti několika rodin z lanškrounské farnosti se kvůli nepříznivému počasí nakonec zúčastnila jen rodina Kuťákových. Přestože se sláva poutní slavnosti pro letošek propásla, chtěli bychom za příznivého počasí návštěvu poutního místa některou první neděli zopakovat. - Zde jsou jejich fotografie a zážitky:

Kamenná poutní kaple Nejsvětější Trojice je významným bodem na mnohých lyžařských a nebo turistických cestách, jak je možné vidět podle turistických map; stojí nedaleko kóty 862 nazvané Svatá Trojice. Zúčastnili jsme se zde slavnostní mše svaté v neděli 3.6. ve 14:00 hodin. 

Cesta k lesní kapli byla trochu krkolomná a muselo se odbočit z hlavní silnice mezi Štíty a Červenou Vodou (hned za železničním přejezdem v Bílé Vodě) směrem do lesních hvozdů. Po jedenácti kilometrech úzkých lesních silnic jsme dosáhli cíle. Můžeme poděkovat jenom Bohu, že před námi jela svižným tempem Felicie s ústeckou značkou a vedla nás cestou necestou, protože během těch jedenácti kilometrů jsme potkali dvakrát zákaz vjezdu u mostů, jak jsme zjistili, evidentně zbytečný, protože oprava mostů již byla dávno provedena. Když jsme dorazili, pochopili jsme, že řidič před námi jel také se stejným úmyslem - zúčastnit se bohoslužby. 

Déšť, který nás provázel celou cestu, přestával a stánkaři začínali balit své příbytky z tyčí a igelitu, zatímco ten duchovní kamenný stánek byl vidět opodál a hlouček lidí u vchodu. Mše svaté jsou zde slouženy každou první neděli v měsíci od května do října ve 14:00 hodin, a jednou v roce, o Slavnosti Nejsvětější Trojice, se zde slouží mše svaté tři. Tato byla poslední, a tak stánkaři s perníkem, balónky a předměty všeho druhu už neočekávali valný zájem účastníků poutě. Po sbalení stánků se někteří i zúčastnili mše svaté, byť bylo cítit ještě silné závany grogu a svařáku, kterým se v tomto nečase zahřívali. Během pozdravení pokoje jsme si se všemi podali ruku, a byli to lidé na pohled příjemní a pohodoví. Mši svatou sloužil P. Petr Dolák z Hanušovic. Vnitřek kaple byl vyzdoben skromně. Mše svatá se odehrávala v důstojném tempu, vše mělo takový ten klasický nádech bohoslužby, která člověku dává účastnit se Božího mystéria a kde člověk ustupuje do pozadí a nechává ve svátosti mluvit Nejvyššího. Dalo by se dokonce říci, že to byla taková obyčejná lidová vesnická bohoslužba, ale možná že právě to mělo své kouzlo, zvláště v kostele uprostřed lesů, kde se koná mše svatá jen několikrát do roka. Přesto tento kamenný kostel stojí nehybně jako maják uprostřed turistických cest a ještě dlouho stát bude, protože kámen, z kterého je zhotoven, je velice pevný a trvanlivý. A byť je tu poměrně vysoká nadmořská výška, tak se ani cihly nedrolí a dokonce jeden roh kostela zdobí turistická značka. Turista jdoucí po žluté už jednoznačně ví, že značku nalezne na tomto kostelu, vždyť právě zde je přímo extrémní křižovatka turistických tras. 

Nedaleko kaple se nachází křížová cesta a za ní je i malá lurdská jeskyňka se sochou Panny Marie. Nedaleko se nachází mírně radioaktivní pramen vyvěrající ze země, který je velmi chladný a poměrně vydatný. Nazývá se Rudolfův pramen a je vzdálen asi 300 m. Nachází se u něj malý přístřešek a kamenná deska. Nabrali jsme vodu do nádobky, která byla zrovna po ruce, a dali se do řeči se starším manželským párem, který přijel „vyzbrojen“ desetilitrovým kanystrem. Prý je tato voda vynikající na mnohé choroby těla i léčbu očí, jak nás pán informoval, a že prý i Panna Maria na toto vše má zázračný vliv. Poděkovali jsme za informaci, pak už se jen pán rozkročil nad pramenem, aby načerpal do svého kanystru co nejvíce „zázračné“ vody. Voda chutná příjemně a lahodně. Kolik radioaktivity obsahuje, nevím, ale jedno vím zcela jistě: voda je život a každý pramen je ohromným darem nejenom unavenému turistovi, ale i lidem samotným, ať už léčivý anebo zcela obyčejný. Každý z nás by měl být takovým chladivým a osvěžujícím pramenem pro druhé, který nevysychá, nekalí se a má stále moc nabídnout vodu, která občerství.

Kaple Nejsvětější Trojice se nachází asi 2,5 km od vrcholu hory Jeřáb s nadmořskou výškou 1002 m (o 7 m vyšší než Suchý Vrch), na jejímž úbočí pramení Tichá Orlice. Cesta k vrcholu je nenáročným stoupáním. Z cesty je vidět oblý masiv vlastního Králického Sněžníku s výškou 1423 m.n.m., vzdálený asi 12 km, na němž pramení řeka Morava. - Za kaplí, ležící v svatotrojičním sedle, silnice prudce klesá v několika strmých serpentinách o 200 metrů níže do obce Vysoký Potok, kde se s tokem Moravy můžeme setkat přímo. Celé území je neporušené; před zásahy civilizace bylo chráněno jako vojenský újezd Moravský Karlov, kde sídlila ruská vojenská posádka. Do místa byl dlouhá léta zákaz vstupu a Rusové zde uvažovali o těžbě uranu, který je velmi kvalitní, nicméně ho je pro rozsáhlejší těžbu málo. V létě je tu nebývalé množství borůvek.

homepage      galerie 2007     kaple Nejsvětější Trojice (farnost Malá Morava)    kaple na Králickém Sněžníku     Králický Sněžník 1423 m.n.m.  Králický Sněžník (pohoří)