SYMPOZIUM
BISKUPA MONS. JOSEF HLOUCHA

FATIMA KOCLÍŘOV 01.-03.06.2007

Víkendové sympozium za účasti J. Em. Miloslava kardinála Vlka, našich biskupů a hostů. - Součástí bylo odhalení památníku biskupa Josefa Hloucha v ČM Fatimě v areálu Minutěnky u příležitosti 35. výročí jeho úmrtí.

Jako lanškrounští farníci jsme obdrželi zvláštní osobní pozvánku P.Mgr. Pavla Dokládala, prezidenta Fatimy Koclířov, na "Sympozium biskupa Mons.ThDr. Josefa Hloucha" ke dvojímu výročí tohoto autora nejrozšířenější knihy rozjímání na každý den, "Minutěnky" - 60 let od jeho jmenování českobudějovickým biskupem (25.06.1947) a 35 let od jeho smrti (10.06.1972). Hostem sobotního dopoledne se stal královéhradecký biskup Mons.ThDr. Dominik Duka, OP, který v 9:00 hodin vystoupil s přednáškou a v 10:30 hodin slavil mši svatou v přírodním areálu v Koclířově. Po mši svaté požehnal biskup Duka památník biskupa Hloucha od akademika Milivoje Husáka v areálu nazvaném případně "Minutěnka". S hlavní přednáškou "Obraz biskupa Hloucha v materiálech českobudějovického krajského církevního tajemníka" vystoupil na třídenním sympoziu v sobotu 02.06.2007 v 15:00 hodin církevní historik doc.ThLic.PaedDr. Martin Weis, Th.D., z Teologické fakulty Jihočeské univerzity. Báseň "Milion duší" od J.Hloucha byla působivě a dojemně přednesena hercem Alfrédem Strejčkem ("milion duší" představuje českobudějovickou diecézi, která byla b.Hlouchovi tehdy svěřena a kterou on nemohl osobně řídit; bylo to možné z internace pouze duchovně). - Významným hostem sympozia, kterého účastníci uvítali v neděli 03.06.2007 dopoledne, byl J.Em.Mons.ThDr. Miloslav kardinál Vlk, metropolita-arcibiskup pražský a primas český, který po svém kněžském svěcení působil po tři roky jako sekretář biskupa Hloucha. Kardinál Vlk též předsedal slavnostní bohoslužbě v 10:00 hodin a následné besedě s účastníky sympozia. Sympozium provázel svou přítomností i současný českobudějovický biskup Mons.ThDr. Jiří Paďour, OFM Cap. Doplňkem sympozia byl hudební program: v sobotu 02.06. ve 14:00 hodin vystoupilo ve farním kostele sv.Filomeny a sv.Jakuba Staršího svitavské pěvecké sdružení Dalibor a týž den ve 21:00 hodin v poutním kostele sv.Alfonse de Liguori a Panny Marie Fatimské přednesl třebíčský sbor Musica Animata pod vedením Ing. Karla Tomka sérii duchovních písní a spirituálů. Celý program sympozia doprovázely bohoslužby a společné modlitby.

sobotní mše v přírodním areálu Fatimy Koclířov

kázání biskupa Dominika Duky

přímluvy

autor nového památníku biskupa Hloucha Milivoj Husák