Pohřeb Ing. Rudolfa Mináře

středa 20. 6. 2007, od 14 hodin v kostele sv. Václava v Lanškrouně

Doslova „jako blesk z čistého nebe“ nás zasáhla zpráva o úmrtí Rudy Mináře.

V neděli 10. června se zúčastnil slavnosti Božího Těla na Mariánské Hoře, pořídil tam zhruba 400 fotografií. Další den, v pondělí 11. června, se dlouho do noci probíral fotkami a připravoval je na farní stránky. Již byl hodně unavený, šel si lehnout, fotogalerii z Mariánské Hory nedokončil. (Fotogalerii z Mariánské Hory jsem dokončil až já, je tady.)

Zhruba ve 3 hodiny v noci v úterý 12. června 2007 se mu přitížilo a během pár minut, ještě než přijela záchranka, uprostřed své rodiny umírá. Bylo mu 54 let.

Pohřeb byl stanoven na středu 20. června od 14 hodin ve farním kostele sv. Václava v Lanškrouně. Kostel byl plný. Skauti ze střediska Dikobraz přišli v krojích, protože se přišli rozloučit se svým bývalým rádcem družiny Jestřábů z let 1968–1970, ujali se tedy úkolu čestné stráže a po celou dobu bohoslužby stálo šest skautů v pozoru vedle rakve. Mši svatou vedl P. Zbigniew Czendlik za asistence P. Seidla z Dolní Čermné, na konci mše sv. také promluvil P. Smištík, který se s Rudou znal velice dobře.

Skončila mše svatá, skauti odnesli věnce i rakev do pohřebního vozu. S dalšími obřady se pokračovalo přímo na hřbitově. Mezitím, co se blížil smuteční průvod k čerstvě vykopanému hrobu, zazpívali skauti střediskovou hymnu, kterou mnohokrát zpívával i Ruda. Následuje pokropení hrobu svěcenou vodou, za zvuku večerky skauti spouštějí rakev do hrobu...

Odpočinutí věčné, dej mu Pane, a světlo věčné, ať mu svítí.
Requiescat in pace.

Petr Macháček