SETKÁNÍ V KOSTELE SV. M. MAGDALÉNY

PŘEDSTAVENÍ NÁVRHU
NELITURGICKÉHO VYUŽITÍ KOSTELA FARNOSTI
NÁVRH 1 - VESTAVBA KNIHOVNY

SOBOTA 05.05.2007 - KOSTEL SV. MARIE MAGDALENY

Sobota 05.05.2007 byla pro naši farnost jedním z nejdůležitějších dnů v její historii. Po večerní mši svaté bylo naplánováno setkání s farností, na němž měla být seznámena se stavebním stavem kostela a s možnostmi řešení potřebné generální opravy, a to i za cenu neliturgického využívání kostela. 

Po skončení mše svaté byla do plánovaného začátku v 18:45 hodin krátká přestávka, během níž byla připravována technická zařízení. Protože se nepodařilo zajistit promítací plátno, byla videoprojekce promítána na pravou stěnu apsidy kněžiště. Bylo také rozhodnuto o pořízení záznamu, nejprve seznamu otázek; nakonec byl pořízen Pavlem Kráčmarem audiozáznam ve formátu mp3 (50 minut; 8,62 MB), který byl po souhlasu P.Zbigniewa poskytnut ke vložení na farní stránky, takže každý může získat o průběhu a obsahu prezentace přesnou představu. - Zároveň se omlouváme za nízkou kvalitu snímků způsobenou neosvětleným kostelem.

V úvodu P.Zbigniew seznámil přítomné farníky a hosty s nutností generální opravy kostela sv.Marie Magdalény zejména vzhledem k vlhkosti, statickým poškozením a s potřebou opravy střechy a věže. V další části podrobně rozvedl ekonomickou problematiku oprav kostelů a dostupnost peněz z různých správních složek, fondů EU a tzv. Norských fondů. Jako možnost záchrany kostela představil neliturgické využití kostela s jeho propůjčením nebo darováním subjektu schopnému opravy realizovat. Konkrétní částka nákladů na generální opravu uvedena nebyla, jen že je ve výši několika milionů Kč. Jednou z možností takového využití je vestavba knihovny, kterou by Město Lanškroun navíc velmi potřebovalo a zároveň by se uvolnily Městskou knihovnou využívané prostory v budově Děkanství, které by mohly posloužit pro vybudování Pastoračního centra, jichž má v Královéhradecké diecézi vzniknout jen několik. Také uvedl, že na počet lanškrounských farníků je nemožné udržovat v chodu tři kostely, sv.Václava, sv.Anny a sv.Marie Magdalény. Uvedl i variantní řešení z Jablonce nad Nisou, kde tamní kostel sv.Anny spravuje Město Jablonec, které ho provozuje jako galerii (ukázky z tohoto kostela byly předvedeny v prezentaci). Jinou možností je vytvoření občanského sdružení pro záchranu kostela, jež by převzalo veškeré finanční a technické závazky plynoucí ze správy památkového objektu. - Předal pak slovo MgA. Přemyslu Kokešovi, městskému architektovi, k představení návrhu projektu.

MgA.Kokeš pojednal krátce o geologickém podloží Lanškrounska, nestabilních jílech, a doplnil P.Zbigniewa v ekonomickém rozboru z pohledu architekta. Zmínil, že je v republice sice jen 12 empírových kostelů, nicméně jsou to kostely z 19.století, tedy s mnohem nižší historickou hodnotou než kostely románské či gotické. Další výklad doplněný videoprezentací s trojrozměrnou počítačovou grafikou rozdělil na dvě části: v první popsal nezbytnost generální opravy. Jedná se o odvodnění základů kostela, odstranění pískovcové podlahy, drenáže kolem kostela a položení nové podlahy se vzduchovou mezivrstvou k podloží. Náklady na toto zabezpečení, které nemá žádný vztah k dalšímu využívání budovy, odhadl na 5-10 milionů korun. Ve druhé části představil vestavbu knihovny na evropské úrovni, její tři patra, a  simuloval vzájemnou polohu pláště knihovny vzhledem k budově kostela, jejichž dotyk je s rezervou vyloučen a který nebude vyžadovat žádné podpůrné zásahy do tělesa kostela. Simuloval i podobu jednotlivých pater knihovny, jejich využití a možné pohledy do interiéru kostela. - Jako věřící zvažoval možnost zachování alespoň malé části pro bohoslužebné užití, ta se teoreticky naskýtá pouze v oblasti kúru, který nebude vloženým objektem obsazen. - Jak úvod P.Zbigniewa, tak prezentace návrhu projektu MgA.Kokešem byly pojednány na vysoké, profesionální úrovni.

Jako závěr před následující diskusí s farníky uvedl P.Zbigniew, že tato vize bude v polovině května 2007 představena za účasti zástupců Královéhradeckého biskupství zástupcům Pardubického kraje, Města Lanškrouna a široké veřejnosti jako průlomové řešení při využívání nadbytečných sakrálních památek.

Následovala diskuse, v níž vystoupilo 16 diskutujících. Byli to (popořadě): paní Králíková Helena, Šikula Jozef, Mgr.Latifová Eva, Skalický Stanislav st., Mgr.Tuháček Karel, Pavlas Ladislav, Marek Slavomír, Ing.Kuťák Miroslav, RNDr.Resler Jaroslav, Ing.Kráčmar Jiří, Ing.Skalický Jan, Sobotková Božena, Hlaváč Josef, Nováková Helena, neznámý návštěvník, Mgr.Latifová Eva podruhé, Ing.Skalický Jan podruhé, Ing.Kuťák Miroslav podruhé a Brejšová Zdena. Zazněly názory podporující návrh projektu i oponující, žádající zachování liturgického režimu v kostele. Pro podrobnosti odkazujeme na audiozáznam.

Diskuse byla věcná, korektní, ne osobní, přestože city zde hrály také svoji roli, neurážlivá. Po vysvětlujícím úvodu musel každý uznat, že bez peněz se kostel nedá zachovat ve funkci, leda by se nechal zchátrat až do nemožnosti jiného využití, což jistě nikdo nechce, a o záměru založení občanského sdružení na záchranu kostela sv.Marie Magdalény nám (zatím) není nic známo. - Otázky a odpovědi byly zajímavé, i když se při nich profilovaly oba tábory, jak zastánců zachování, tak zastánců jiného využití kostela podle potlesku, jímž vyjadřovaly souhlas s představeným názorem nebo mlčením při nesouhlasu. Prezentace se zúčastnilo 88 osob. Přinášíme chronologické snímky z atmosféry diskuse.

Setkání proběhlo přes pluralitu názorů v přátelské atmosféře. Zhruba ve 20:15 hodin je P.Zbigniew ukončil a všem přítomným udělil požehnání.

foto: Ladislav Pavlas, Ing.Miroslav Kuťák, Ing.Rudolf Minář

homepage     galerie 2007     kostel sv.Marie Magdalény (28.04.2007)     prohlídka kostela+historie     historie farnosti     býv.hřbitov