POUŤ SCHÖNSTATTSKÉ RODINY DO ROKOLE

10. VÝROČÍ POSVĚCENÍ KAPLIČKY "BETLÉM"

SOBOTA 19.05.2007

Na každoroční pouť - setkání všech složek schönstattské spirituality - a letos i k oslavě kulatých narozenin nové kapličky v Rokoli se sešlo téměř 800 poutníků. Přijeli čtyřmi zvláštními autobusy (z Prahy, Brna a dva z Blanska) a mnoha desítkami aut. Setkávali se tu přátelé z Děčínska, Prahy, Ostravy, Novoměstska a Náchodska, Brna a také zde byly dvě desítky poutníků z Lanškrouna (méně než jiné roky). Počasí bylo nádherné, přiměřené slávě na tomto poutním místě. Účast na setkání Schönstattského apoštolského hnutí přislíbil biskup Dominik Duka, který se však v Praze zúčastnil kardinálova díkůvzdání za 75 let života; zastoupil ho kanovník Miloslav Šiffel, okrskový královéhradecký vikář.

Průvod vyrazil od původní kapličky v 10:00 hodin. Vyšel do kopce a rozprostřel se v půlkruhu kolem nové kaple "Betlém". Cestu zdolávaly mladé i staré sestry, kněží, mladí, mladé rodiny s batolaty i senioři se švédskými holemi. Následně začala po organizačních pokynech mše svatá. Vikář Šiffel při kázání hovořil na úryvek evangelia "Církev - chrám ze živých kamenů". Následovalo odevzdání se MTA v dlouhé, vděkuplné modlitbě. Přímluvy byly proneseny zástupci jednotlivých složek sekulárního institutu podle míry zapojení do ligy, svazu i institutu, složky sester, maminek, rodin, mládeže, kněží, Žen ze Schönstattu... - Přinášíme vám snímky z průběhu celé oslavy, z tohoto vydařeného, požehnaného a harmonického dne.

Slavnostní poutní mše svatá potom pokračovala obvyklým způsobem. Na jejím závěru následovalo požehnání kapliček a jejich průvodců nebo zástupců jednotlivých kapličkových kroužků. Po závěrečném požehnání se všichni odebrali do Domu Mariiných sester.

Následovalo občerstvení, napečené sestrami a rodinami z Novoměstska, buchty, koláče, čaj, káva. Odpoledne na děti čekal v Poutním domě kouzelník. Zbyl čas na písničky, popovídání... Od 15:00 adorace v kapli "Betlém" a potom přednáška v Domě Mariiných sester. Náš zvědavý objektiv tady pouť končí... ale ještě se pojďme projít celým rokolským areálem.

Nejprve nahlédneme do kapličky Betlém, kde P.Štefek světí svíce pro maminky, které si budou dělat úmluvu lásky s Pannou Marií, a do upraveného okolí; potkáváme se stále s přáteli a známými. Potom přejdeme k Domu Mariiných sester. Je zde pultík s náboženskou a schönstattskou literaturou (také uvnitř domu v recepci), všude spousty aut, krásná příroda - a samozřejmě nemůžeme vynechat za domem ve stínu připravené jídlo J.

Navštívíme kapli v Domě sester a jídelnu/refektář s plakátem Otce Zakladatele, P.Josepha Kentenicha. A nevynecháme ani hřbitov pod domem...

Můžeme vidět Poutnický dům adaptovaný z bývalého hostince, lesní kadibudku z totalitní éry, původní kapličku, farní kapli, napít se z pramene léčivé vody, rozloučit se s přáteli i s poutním místem... a to už je všechno... J.

homepage      galerie 2007    pouť 2006    Schönstatt v lanškrounské farnosti