ŘECKOKATOLICTVÍ

Apoštolský exarchát řeckokatolické církve v České republice definuje víru katolíků slovansko-byzantského obřadu takto:

„Církev je univerzální – pro všechny lidi, rasy a národy, stejně jako pro všechny časy.

Řeckokatolíci neboli uniaté patří do velkého společenství katolické církve, se kterou jsou věroučně jednotní.

Být katolíkem znamená vyznávat pravou víru, přijímat sedm svátostí a za nejvyššího představitele uznávat římského papeže. Tím není vyloučena různost obřadu (ritu), tedy způsobu slavení mše sv., vysluhování svátostí, církevního kalendáře, liturgického jazyka, postní disciplíny.

Název církve je málo výstižný, správněji by byl: katolická církev byzantského (východního) obřadu. Řeckokatolíci patří do katolické církve. Uznávají autoritu římského biskupa (papeže), liší se pouze svým obřadem. Eucharistii a ostatní liturgické úkony slaví v byzantsko-slovanském obřadu, kterým vysluhovali v naší vlasti sv. Cyril a Metoděj v době velkomoravské. Z českých světců, jejichž život byl spjat s východní liturgií, jmenujme alespoň sv. Prokopa, sv. Ludmilu a sv. Václava, který stál u kolébky české státnosti.“

 

Pro další seznámení bychom chtěli odkázat na komplexní studii vybranou z knihy Slovania (12,9 MB pdf), z níž jsme vytrhli aktuální část (16 stran, 0,85 MB pdf)

Ta obsahuje historický kontext, dějiny církve vztažené k staroslověnskému dědictví i k pravoslaví, novodobé dějiny řeckokatolické církve v Rusku a v Československu, zákaz existence a znovuobnovení církve, současné poměry v naší republice. Přílohou jsou i dva církevní dokumenty, bula papeže Lva X. ze 16. století, a dekret o Východních církvích papeže Pavla VI. a 2. vatikánského koncilu. Dále rozhovor s historikem a lingvistou Mgr. Čížkem a seznámení s jeho lingvistickou prací na staroslověnštině; dále obsahuje text Darovací listiny kostela sv. Klimenta v Praze. - Připomeneme nedávno ještě hojně navštěvované řeckokatolické poutní místo Litmanová na východním Slovensku, kam jsme jezdívali na pouti spolu s farníky ze sousedních farností. 

Archiv webu má k dispozici (a nabízí pro soukromé použití) CD s prezentacemi ze slavností v roce 2004 a 2005 od přátel z Moravy a řadu fotografií od profesionální fotografky z Prešova z oslav 15. výročí zjevení na Zviru. Zájemcům zdarma na požádání na adrese webla@centrum.cz .


Zdroje:

[1]   Slovania, kolektiv autorů: "Křesťanství - základ české státnosti. Křesťanství na území Čech v kontextu centrálního středovýchodu Evropy v historickém období & Slovanský církevní jazyk: Cyrilometodějská staroslověnština jako liturgický jazyk, Prokopská slovanská liturgie na Sázavě. Vybrané statě z děl předních odborníků s aktualizujícími obrázky, fotografiemi, doplňky a poznámkami z jiných zdrojů", 2004

homepage     rozcestník "Žhavých témat"     Litmanová-Zvir     Poselství Litmanové