P. Gabriel, Jan M. Souček, OP

(*25.12.1921 - V21.3.2005)

"Zde jsem, Pane, 
abych plnil Tvou vůli." 

Tento verš ze žalmu 40. si přál mít na svém úmrtním oznámení kněz P. Gabriel, Jan M. Souček, OP.

Kdo byl tento kněz?

Narodil se 25.12.1921 v Libici nad Doubravou. V roce 1942 maturoval na Reálném gymnáziu v Chotěboři a téhož roku vstoupil do kněžského semináře v Hradci Králové. Studium byl nucen přerušit pro nasazení do Německa na nucené práce během druhé světové války. Po návratu pokračoval ve studiu ve zmíněném semináři. V roce 1946 vstoupil do dominikánského řádu v Olomouci, kde 30. listopadu 1949 složil slavné doživotní sliby. 17.12.1949 byl vysvěcen na kněze. Na jaře roku 1950 byl s ostatními kněžími a řeholníky různých řádů vyvezen na příkaz státní moci do soustřeďovacího kláštera v Broumově. Téhož roku byli mladší kněží zařazení do útvaru PTP (prapor technických prací) a odveleni většinou na Slovensko. Po rozpuštění tohoto útvaru v roce 1954 mu nebylo dovoleno veřejně vykonávat kněžskou službu. Jako jiní kněží i on přijal manuální práci. Ponejvíce pracoval jako pomocný dělník ve stavebnictví, později jako skladník. Ve všech profesích byl hodnocen kladně jako schopný, zručný, svědomitý a zároveň velmi družný člověk. Mnozí spolupracovníci na něho s láskou vzpomínají i po létech.

V letech 1969-1974 byl spirituálem sester, soustředěných po roce 1950 v Broumově. V únoru 1974 byl opět zbaven státního souhlasu jako mnoho horlivých kněží a opět pracoval manuálně až do důchodového věku.

Jako kněz nikdy "nezahálel", setkával se s různými lidmi všech společenských vrstev, snažil se rozumět jejich životu a pomáhal jim řešit životní problémy ve světle víry. Po léta tak čerpal cenné zkušenosti, které pak po roce 1989 uplatňoval jako kazatel, kněz a zvláště zpovědník už veřejně. Proto byl velmi vyhledáván, neboť přistupoval ke každému člověku bez rozdílu s neobyčejnou laskavostí, dobrotou, trpělivostí a hlubokým porozuměním. Uměl též pobavit a rozesmát.

I v dřívějších pracovních podmínkách stále studoval. Měl zájem i o nové vědní obory. Až do svého stáří 84 let měl obdivuhodnou paměť. Nestudoval totiž vědu jako takovou, ale pro život, jak to naznačil ve svém posmrtném odkazu.

V roce 1990 a dalším přednášel při biskupství v Hradci Králové na filozoficko-teologickém kurzu, který byl hojně navštěvován. Z tohoto kurzu vzešly jeho pracovní příručky; jsou k dispozici i na internetu (i zde).

Svou lásku a dobrotu prokazoval též postiženým svěřencům v Ústavu sociální péče v Anenské Studánce, vedené tehdy Sestrami Nejsvětější Svátosti. Dokázal s velkou trpělivostí i tyto mentálně postižené dívky a ženy připravit ke všem svátostem včetně ev. biřmování. Měly k němu vztah jako k otci. Obracely se na něho ve svých těžkostech a bolestech. Uměl potěšit a povzbudit. I ve farnosti Lanškroun, kde bydlel od roku 1981 po odchodu do důchodu, pravidelně navštěvoval nemocné, ke kterým měl zvláštní vztah.

Jeho plodná kněžská práce vyvěrala z hluboké modlitby a zvláště ze mše svaté, sloužené i v těžkých podmínkách; byla vždy středem jeho života. Sloužil ji téměř do svého posledního dne života. Svěřené duše vedl k úctě k Božskému Srdce Páně a Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Ve farnosti slavil pravidelně první pátky a první soboty s krásnými a praktickými promluvami.

Ve svém životě byl skromný a nenáročný, nezištně rozdával své vědomosti. Pán ho odvolal z tohoto světa po těžké nemoci, snášené s příkladnou trpělivostí a odevzdaností do Boží vůle, ale ničím v životě nezlomeného a nezahořklého.

Své životní kredo předal před odchodem na věčnost nejen svým spolubratřím a kněžím, ale v jistých bodech může být adresováno nám všem:

Milujte Boha celou svou duší, celou svou bytostí, 

milujte Církev, milujte Řád,

zůstaňte mu věrní.

Žijte dar svého kněžství důsledně,

s láskou a vděčností.

Žijte a pracujte pro spásu duší.

Mše svatá ať je středem vašeho života.

Sílu k apoštolátu čerpejte z hluboké modlitby,

jak liturgické, tak osobní.

Studium ať není cílem, ale prostředkem.

Nechte se vést Duchem Svatým na přímluvu Panny Marie.

Jí otevřete svá srdce a nechávejte Ji vstoupit

do svého každodenního života.

Ctěte a milujte svého zakladatele svatého Dominika

a žijte ve společenství chvály a díků.

Žijte prostě a jednoduše.

Nechť vás na vašich cestách provázejí svatí andělé.

I duše v očistci čekají na vaši pomoc.

Váš spolubratr v Nejsvětějším Srdci Ježíšově

a Nejčistším Srdci Panny Marie

Jak pravdivý je nápis na jeho náhrobku na hřbitově v Lanškrouně! -

"Radostným srdcem sloužil Bohu a duším."

 (autorkou medailonu je S.M. Andrea Dana Hájková, OP)

 

      při křtu dítěte

 

 nový náhrobek, pořízený v 18. týdnu r. 2006

P.Gabriel - muž úsměvu

   při křtu dospělého

hrob a náhrobek posvětil a požehnal 28.04.2006 o.biskup Josef Kajnek

homepage    duchovenstvo