KOSTEL SV. ANNY
Tento lanškrounský kostel se stavěl v době, kdy Antonio Sala se svými zaměstnanci a zednickými mistry stavěl Nový zámek na kopci nad Rudolticemi. Lze předpokládat, že některý z jeho stavebních mistrů se zúčastnil této stavby, alespoň její ráz tomu napovídá, i když nedosáhla umělecké hodnoty Nového zámku. Plány pocházejí od stavitele Giovanni Pietra Tencally. Kolem kostela byl založen nový hřbitov.
Děkan Václav František Zimprich, lanškrounský rodák, cítil potřebu postavit na novém hřbitově kostel. Proto odkázal ve své závěti 2.000 zlatých na tuto stavbu. Následujícího roku po jeho smrti byl 18.12.1697 dar zapsán a úředně zaprotokolován.
Následně začala jednání o stavbě kostela. Městská rada rozhodla, aby potřebný kámen byl dodán z lomu u Albrechtic. Zároveň rada schválila úmysl postavit na hřbitově kostel a podpořit stavbu i z městských prostředků. Pokud by byly náklady vyšší, město se rozhodlo vyzvat obyvatele ke sbírce. Na stavbu také přispěl kníže Liechtenstein jako patron.
Kostel byl postaven vlastně mimo městský obvod. Stavba, která se skládá ze sálové lodi uzavřené trojbokým presbytářem, byla postavena uprostřed hřbitova při cestě do Albrechtic. K východnímu konci lodi přiléhají po obou stranách přístavky s emporou v patře, na západní straně je dřevěná kruchta. Nad pilíři vstupní brány na hřbitov je socha P. Marie a sv. Jana, nad obloukem kamenný krucifix s klečící postavou Marie Magdaleny. Vzhledem k tomu, že v době stavby lanškrounskou faru spravovali augustiniáni, byli to oni, kdo se horlivě staral o novostavbu. Začalo se stavět v roce 1700 a v roce 1702 byla stavba hotova k římse, roku 1705 dokončena. Samozřejmě, že bylo nutné vyzdobit její interiér. Během let někteří z lanškrounských měšťanů dali kostelu nadace, ze kterých se tyto úpravy platily.
Kostel je orientovaný s oltářem k východu. Loď o třech polích, dělených odstupňovanými pásy, spočívá na překládaných pilastrech. Pole jsou zaklenuta valeně s výsečemi. V koutech lichoběžníkového presbytáře jsou podobné překládané pilastry, nesoucí pásy, vybíhající a zužující se radiálně směrem k vítěznému oblouku.Presbytář je zaklenut polovicí klášterní klenby s velikými výsečemi. Hlavice pilastrů jsou v celém kostele nedokončené, bez štukového propracování. Nad pilastry v presbytáři i lodi s výjimkou západního pole obíhá nad pilastry vylamované kladí, nad jehož římsou jsou ve výsečích klenby okna zakončená půlkruhem. Ve východním poli lodi jsou půlkruhová okna vedoucí na empory v prvním patře souměrných přístavků. V západním poli lodi je dřevěná kruchta.
Zvenčí je stavba členěna pilastry na podstavcích s vpadlými poli na dřících a s toskánskými hlavicemi, s trojicemi kapek, nesoucími kladí, nad pilastry vylamovaně. V průčelí jsou čtyři pilastry, nad kladím nízký trojúhelníkový štít. Pravoúhlý hlavní portál je opatřen kamennou obrubou s kapkami a svorníkem; nad ním je vlys vyplněný rozvilinami, květy a po stranách andílčími hlavami. Římsa je ozdobena šikmo vztyčenými římsovými úseky, na jejichž výběhu jsou koule. Mezi úseky je napnuta kartuš ze svinuté blány, rozvilin a květů, ukončená korunou. V ní je vytesán nápis švabachem: Heilige Anna! bitte für uns.
detail průčelí |
kostel od jihozápadu |
poloha kostela nad městem |
podpěrná
zeď areálu hřbitova |
Nad portálem je nika s mušlí, v níž je socha sv. Anny, nesoucí dvě děti na rukou. Nad nikou je půlkruhem ukončené okno s rámem ukončeným dole do ucha se čtveřicí kapek. V postranních polích niky se sochami sv. Josefa a Jáchyma, kteří jsou v rozkročeném postoji, s knihami a ve zvlněném šatu. Do jižního přístavku s emporou vede vchod s kamennou zárubní; na supraportě letopočet 1705.
Při vstupu do kostela nás překvapí jeho prázdnota. Většina mobiliáře byla vystěhována a předána restaurátorům. V kostele zůstal hlavní oltář a varhany.
Na hlavním oltáři vidíme na zděné menze čtyřboký tubernákl, v rozích s volutovými pilastry zdobenými hřebínky, ukončený mohutně zvlněnou římsou s mušlemi. Po stranách na volutových podstavcích sedí andílkové z 1. poloviny 18. století. Retable je u zdi za oltářem. Ve středu je kaplička se sousoším sv. Anny Samotřetí. Sošky jsou dřevěné, zlacené, inkarnát polychromovaný. Po stranách jsou šikmo postavené pilíře s představenými pilířky s mušlovitými hlavicemi. Vedle pilířků na římse stojí sochy sv. Zachariáše, Jana Křtitele a dvou starců, ve vzrušených postojích gestikulujících a hovořících, se zřaseným šatem v ostrých, tvrdých záhybech. Přes celek se vine mohutná zvlněná římsa, nad níž uprostřed sedí postava Boha Otce, se zeměkoulí a žezlem, po stranách dva andělé, z nichž jeden sype z rohu hojnosti růžence. Roucha postav jsou stejně traktována jako dole. Dolní postavy jsou bílé, ozdoby pozlacené, horní postavy ve zlacených rouchách, inkarnát polychromovaný, z roku 1761.
Na postranním oltáři bychom mohli vidět sochy sv. Blažeje a sv. Františka Xaverského v pohnutých postojích a s tvrdě řaseným šatem, z 1. poloviny 18. století.
Varhany mají trojdílnou skříň s vyvýšeným středem, nahoře zakončenou římsou s řezanými náplněmi, křídly a s nástavcem z akantů a stuh; jsou z konce 17. století.
Pod kruchtou bychom mohli vidět obraz Krista s rouškou kolem boků, v červeném plášti, kolem s adorujícími anděly, plačícími, v pozadí sloup, se žlutým koloritem na tmavém pozadí. Jedná se o olej na plátně 130x200 cm, z 1. poloviny 19. století.
Na hřbitov kolem kostela vede brána se segmentovým nadpražím. Po stranách jsou předstupující pilíře a nad nimi sochy Panny Marie a Sv. Jana Evangelisty, nad obloukem je kříž s klečící postavou sv. Marie Magdaleny.
kostel
sv. Anny z věže svatováclavského kostela; |
Vedle portálu, uvnitř hřbitova, je socha Panny Marie na trojbokém podstavci. Postava je prohnutá se zdviženou hlavou a ve zvlněném rouchu. U nohou má andílka utírajícího slzy. Na skosených rozích podstavce jsou volutové pilastry s květovou ratolestí. Vepředu je nápis: "Virgo Mater Dolorosa, consolare nos pamvperes in hora obitus nostri". Pod tím akanty s monogramem MRSE 1719.
Na podobném podstavci na druhé straně je socha sv. Antonína s Ježíškem na knize, z roku 1717. Na podstavci je nápis: "Sancte Antoni de Padva, nos precantes adivva. Pod tím akanty a monogram IGSEFB.
Na hřbitově kolem kostela jsou náhrobní pískovcové desky, zdobené rokajovými, empírovými a biedermaierovskými prvky. - Je zde také zvlášť oddělený hřbitůvek Erxlebenovy rodiny, který má krycí desky s perlovci a nápisy. Je z první poloviny 19. století.
Klasicizující sochařství rozšířila v Lanškrouně rodina Hahnů, zvláště vynikl Christian Hahn. Památkami na jejich činnost jsou náhrobky u kostela sv. Anny a portály některých lanškrounských domů. Tradice jejich umění žila na Lanškrounsku dlouho do 19. století.
Ke kostelu byly také přeneseny náhrobky ze zrušeného hřbitova u kostela sv. Máří Magdalény. - Ty náhrobky jsou fascinující svými letopočty a výzdobou. Některé se nacházejí u hřbitovní zdi k ZŠ Dobrovského ještě odložené pro restaurátorské práce; uložení působí depresivně...
Roku 1903 byl zrušen i hřbitov u sv. Anny. Kostel prošel celkovou rekonstrukcí v letech 1998 – 2000.
Kostel sv. Anny se v současné době k bohoslužbám nevyužívá. Bývá propůjčován pro různá stylová vystoupení křesťanských hudebních těles, zejména vokálních, a pro pořádání výstav obrazů a fotografií.
Udělejme si jako rekapitulaci malou procházku kolem svatoanenského areálu. Není krásný, čistý, upravený, nádherně obnovený? Také se Vám náš (v současné době pro bohoslužby nevyužívaný) kostel líbí? :-)
Zdroje:
[1] Sekotová, V.: „Kostel sv. Marie Magdaleny“ in "Krajem Koruny země (Vlastivěda Lanškrounska)", s.95-96, Lanškroun 2002
[2] Krejčí, M.: "Kostel sv. Anny" in http://www.lanskrounsko.cz/czech/index.asp?idSekce=22&idClanku=1
[3] Cibulka J., Sokol, J.: "Kostel sv. Anny" in "Soupis památek historických a uměleckých v okresu lanškrounském", s.141-147, Praha 1935
*) Zvláštní ochranu prý požívají místa, kde jsou v blízkosti tři kostely (kaple) sv. Anny. Zde takové kaple jsou: v Lanškrouně, v Albrechticích a v Anenské Studánce. I my si můžeme všimnout, že se Lanškrounu vyhnuly všechny povodně, které v minulých letech tolikrát zasáhly Čechy i Moravu.