JAN MAREK MARCI
Z KRONLANDU

 

Jan Marek Marci z Kronlandu (*13.6.1595 Lanškroun-10.4.1667 Praha)

Jan Marek-Marcus Marci se narodil v Lanškrouně, v domě č.p. 112 v ulici nyní pojmenované jeho jménem (ulice J.M.Marci - spojka mezi náměstím a schodištěm do areálu bývalého pivovaru).

Marci vystudoval filosofii a teologii v Olomouci a pak medicínu na pražské universitě, kde pravděpodobně roku 1625 promoval. Stal se pak profesorem lékařské fakulty, a to na dlouhou dobu profesorem jediným. Roku 1638, kdy byla universita rozdělena na jezuitskou (bohoslovecká a filosofická fakulta) a světskou (lékařská a právnická fakulta), zastával zřejmě funkci děkana. 

Byl skutečným polyhistorem, který navíc do všech oborů, jimiž se zabýval, dovedl přinést nové poznatky a pohledy, ať už se jednalo o lékařství, fyziku, filosofii či astronomii.Podstatnější však byly jeho vědecké objevy, které učinil dříve než ti, s jejichž jmény jsou dnes spojovány. Zejména v oboru optiky má světové prvenství v pozorování a popsání řady jevů. Neměl díky bouřlivé době mnoho příležitostí, jak získat přátele mezi ostatními vědci v Evropě, přesto jeho jméno nebylo neznámé. Marciho práce znal například Christian Huygens, svou práci poslal Jan Marek i Galileovi a osobně se také setkal s objevitelem krevního oběhu Williamem Harveyem, který navštívil roku 1636 Prahu. Roku 1654 se Marci stal dokonce osobním lékařem císaře Ferdinanda III. a je pravděpodobné, že proslulá anglická Královská společnost (Royal Society) mu hodlala nabídnout své členství. Než se tak mohlo stát, Jan Marek Marci zemřel. 

Z problémů čistě matematických ho upoutala kvadratura kruhu. Věnoval jí spisy "De proportione motus figurarum rectilinearum et circuli quadratura ex motu", vyšlo v Praze v roce 1648, a "Labyrinthus, in quo via ad circuli quadraturam pluribus modis exhibetur", vyšlo v Praze v roce 1654.

 

 

Ukázka z knihy "De proportione..."

 

Podílel se na rozvoji optiky záření takovou měrou, že ho můžeme považovat za spoluzakladatele tohoto fyzikálního oboru. Marek byl také rektorem Karlovy univerzity a profesorem lékařské fakulty. Zajímal se také o meteorologii.

Marci se zabýval též problematikou určování zeměpisné délky na moři. Práci “De longitudine seu differentia unter duos meridianos una cum moto vero Lunae inveniendo ad tempus datae“ z roku 1650 věnoval španělskému králi Filipovi II. Úspěšné vyřešení tohoto problému se podařilo anglickému hodináři Johnovi Harrisonovi až r. 1735 vynálezem chronometru.

Jan Marek Marci

byl velkým českým polyhistorem pobělohorské doby - lékařem, fyzikem, matematikem, astronomem a filosofem;

byl osobním lékařem dvou císařů, děkanem lékařské fakulty Karlovy univerzity a v roce 1662 jejím rektorem; 

před Isaacem Newtonem se zabýval otázkami lomu a rozpadu světla. Je považován za zakladatele spektroskopie;

V mechanice jako první rozšířil pružné a nepružné srážky těles a demonstroval je tehdy na módním kulečníku. Využil kyvadlo k měření času.

Práce J. M. Marci, současníka Galileiho, jsou našimi prvními fyzikálními monografiemi.

XIV. kongres Mezinárodní astronomické unie v anglickém Brightonu v roce 1970 pojmenoval jeden z kráterů na Měsíci Marciho jménem.

Rodné město Lanškroun pojmenovalo jeho jménem i náměstí a u příležitosti jeho výročí uspořádalo oslavy, vědecké sympozium, výstavu a odhalení pomníku.

Rovněž v Praze se uchovává památka na jeho 35letý pobyt. Z Ovocného trhu vyjdeme do Melantrichovy ulice, kde nás zaujme Dům u zelené lípy (č. p. 12). Na tomto domě je umístněna pamětní tabule Jana Marka Marciho z Kronlandu (Lanškrouna) (1595-1667), na které jsou vyobrazeny jeho zájmy - studium spektra a duhy (spis Thaumantias čili O oblouku nebeském (1648)), kvadratury kruhu (objevil 30 metod, ale žádná se neujala), oběhu krve v lidském těle, rázů koulí, měření pulsu pacientů pomocí kyvadla či metody ke zjišťování zeměpisné délky (např. pozorováním Jupiterových měsíců).

U Balbína se setkáváme vícekrát se zprávičkami o Markovi z Kronlandu. Petr Hora připomínal, že se Bohuslav Balbín za švédských útoků proti Starému Městu Pražskému při obraně Karlova mostu se studentskou legií setkal zde s profesorem Jiřím Plachým, s malířem Karlem Škrétou a s lékařem Marcim z Kronlandu, a dokonce byl při útoku Švédů zraněn.

V červnu 1655 se nakazil Balbín od jednoho žáka černými neštovicemi. Vyléčil ho Marcus Marci, s nímž se blízce seznámil, takže zůstali přáteli i po uzdravení... Bohuslav Balbín se od něho učil i medicínským vědomostem. Marcus Marci pak seznámil Balbína s Pavlem Stránským, třebaže jen prostřednictvím dopisů, neboť Stránský po Bílé hoře emigroval. Oba měli stejné zájmy - vlastivědu země - jezuita Balbín a utrakvista Stránský.

Kněz-jezuita Bohuslav Balbín (1621-1688) již dříve připomínal, že tento slavný "velký český Hippokrates" prý vyzkoušel jeden ze zdejších slaných pramenů (v Úšovicích, místní části Mariánských Lázní) svým chemickým uměním a sdělil, že "svou dobrotou a ostatními přednostmi nestojí nijak pozadu za chebskými prameny". Zpráva se datuje kol 1640-1650.

 Budeme-li se ptát po jeho náboženském profilu, zjistíme jeho křest v Lanškrouně, jeho studium na biskupském gymnáziu v Litomyšli a další studium na základním vysokoškolském stupni v Olomouci, které obsahovalo i teologii. Žil v nábožensky vypjaté době, pro kterou byla nemyslitelná i jen pouhá představa jakékoli formy ateismu. Žil jako praktikující křesťan, nebyl ani nábožensky nesnášenlivý, když mnozí katolíci odcházeli od katolictví k utrakvismu a zase přicházeli nazpět, ale ke všem se choval přátelsky a nestranně; vzhledem k svým funkcím a postavení ani nemohl jinak. - Byl vysoce postaveným křesťanem-katolíkem, který si svou víru uchoval až do smrti. 

   

 

 


Zdroje:

[1] Vinař, J.:Jan Marcus Marci z Kronlandu, /raha 1934;http://www.libri.cz/databaze/kdo18/list.php?od=m&count=20&start=1 

[2] "Jan Marcus Marci", http://www.zememeric.cz/1+2-00/filatelie.html

[3] "Jan Marek Marci", http://www.mesto-lanskroun.cz/index.php?clanek=738

[4] "Bohuslav Balbín a Marcus Marci o úšovickém prameni", http://www.hamelika.cz/analy/Markus.htm

[5] "Dům Jana Marka Marciho", http://www.asu.cas.cz/%7Ehad/pap14.html

homepage    farnost Lanškroun     duchovenstvo